| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Push In, Spring |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -60 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 15 A |
| Color | Blue |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Push-In |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Voltage Rating (IEC) | 500 V |
Stock: 30
Distributors
pcbx
Unit Price$1.08749
Ext.Price$1.08749
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.08749 | $1.08749 |
| 10 | $1.02806 | $10.28060 |
| 25 | $0.99766 | $24.94150 |
| 50 | $0.96816 | $48.40800 |
| 100 | $0.93953 | $93.95300 |
| 300 | $0.91175 | $273.52500 |
| 500 | $0.88479 | $442.39500 |
| 1000 | $0.85864 | $858.64000 |
